hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz! Wybieramy najlepszą kołdrę do spania.

Posted in

Na jakość naszego snu, wpływa nie tylko odpowiedni rodzaj materaca, otoczenie w którym śpimy ale także pościel, której używamy.  

Idealna kołdra nie istnieje, ponieważ każdy z nas ma inne preferencje i jest inaczej zbudowany. Niektórzy lubią kołdry bardzo ciepłe i ciężkie, a inne przepadają za tymi cienkimi i lekkimi. To z czego będzie wykonana nasza kołdra, zależy również od naszych uwarunkowań zdrowotnych.

W pierwszej kolejności musimy zdecydować czy potrzebujemy kołdrę jednoosobową czy dwuosobową. Ogólny ich podział nie jest wbrew pozorom skomplikowany. Wybór mamy między kołdrami letnimi, zimowymi i uniwersalnymi.

Jak dobrać rozmiar?

Rozmiar naszej kołdry warto dobrać nie tylko do wzrostu, sylwetki oraz stylu snu, ale także samego łóżka. Mebel przykryty zbyt krótką lub wąską kołdrą będzie wyglądał nieatrakcyjnie, zaś kołdra zbyt szeroka czy długa, może uniemożliwić odpowiednie zaścielenie łóżka i często ulegać zabrudzeniom. Najlepiej, jeśli kołdra odpowiada rozmiarem wymiarom naszego materaca. Przy zakupie bardzo długiej lub szerokiej kołdry, warto zastanowić się nad praktyczną narzutą na łóżko aby zminimalizować nawarstwiania się roztoczy.

Oprócz prostego podziału, kołdry dzielimy również ze względu na klasy cieplne w trzystopniowej skali liczbowej (chłodna, ciepła, bardzo ciepła)

Tradycyjne kołdry puchowe

Wykonane z puchu kaczego lub gęsiego cieszą się popularnością ze względu na fakt, że są lekkie, doskonale grzeją i dobrze odprowadzają wilgoć podczas snu. Ich naturalne wypełnienie, które kiedyś było standardem, obecnie uznawane jest za luksusowe, przez co puchowe kołdry to jedne z najdroższych, jakie można spotkać na rynku. Kołdry puchowe nie są polecane dla alergików.

Kołdry z pierza

Pierze jest nieco cięższe od puchu i wykazuje trochę gorsze właściwości termoizolacyjne. Wśród kołder wykonanych z ptasich piór najczęściej można spotkać modele zawierające 75% piór i 25% pierza, czyli mieszanki piór i puchu. Komfort korzystania z tego typu kołder jest niewiele niższy od wygody użytkowania pościeli z puchu. Podobnie jak kołdry puchowe, kołdry z pierza nie nadają się jednak dla alergików.

Kołdry z wełny

Wełna pozyskiwana z wybranych gatunków owiec jest materiałem miękkim o przyjemnej w dotyku strukturze, charakteryzującym się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Kołdry wełniane są jedynymi z najcieplejszych dostępnych na rynku, dlatego sprawdzają się świetnie późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Są hipoalergiczne, i jedne z droższych na rynku.

Kołdry z jedwabiu

Na rynku pościeli można znaleźć także luksusowe kołdry wykonane z jedwabiu. Wyróżniają się one na tle innych tym, że wyjątkowo dobrze odprowadzają ciepło i wilgoć, a także wykazują właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu. Kołdry jedwabne są jak sam jedwab, drogie i luksusowe. Czasami są także zbyt chłodne dla niektórych osób, a tym samym nie nadają się do stosowania zimą, szczególnie w słabo ogrzewanych pomieszczeniach. Mogą być stosowane u alergików.

Kołdry z granulatu silikonowego

Takie wypełnienie ma całkiem niezłe właściwości termoizolacyjne i nie uczula. Oprócz tego, nie zbijają się ani nie spłaszczają, dzięki czemu można prać je w pralce. Są to kołdry na każdą kieszeń.

Kołdry z włókna poliestrowego

Takie wypełnienie jest lekkie, elastyczne i hipoalergiczne. Tego typu kołder nie powinno się prać w pralce, gdyż poliester ma tendencję do spłaszczania się i zbijania. Pamiętajmy jednak, że nie zapewniają takiego komfortu cieplnego jak np. wełniane czy puchowe.

Kołdry z włókna silikonowego Kołdry z włókna silikonowego lekkie, odporne na odkształcenia, antystatyczne i hipoalergiczne. Ze względu na średnie właściwości cieplne są jednak polecane przede wszystkim na sezon letni i do bardzo ciepłych pomieszczeń.

SHOPPING BAG 0