Macie w domu jakieś meble wiklinowe lub rattanowe albo dodatki? 🙂
Pomimo upływu lat wiklina i rattan cieszą się sporym powodzeniem! Zdecydowanie coraz częściej pojawiają się już nie tylko w ogrodach, ale także we wnętrzach domów i mieszkań. Meble z tych materiałów są przede wszystkim ekologiczne, uniwersalnie i idealne do każdego wnętrza.
Meble “tkane” znane były już w starożytnym Rzymie i Egipcie. W Średniowieczu stawały się one coraz popularniejsze. Wówczas używano, do wyrobu elementów wyplatanych, wici wierzbowych. Dopiero początkiem XIX w, z Azji, zaczęto sprowadzać drewno rattanowe, które polubili szczególnie mieszkańcy Anglii. Później także w pozostałej części Europy oraz Ameryce Północnej i Stanach Zjednoczonych zaczęto je używać twierdząc, że są dużo bardziej higieniczne niż meble tapicerowane. Zaletą takich mebli była również zadowalająca cena oraz wysoka odporność na zmienne warunki środowiska.
Tego typu meble zwane były plecionkami. Pierwotnie nie rozróżniano czy plecionka zrobiona jest z rattanu, bambusa, wikliny, wierzby czy słomy. Dopiero po wielu latach wprowadzono bardziej fachowe nazewnictwo, które jednak, aż do dziś, potrafi być mylnie interpretowane.
Czym różnią się meble wiklinowe od rattanowych?
Jeśli chodzi o meble wyplatane – meble rattanowe czy meble wiklinowe to często funkcjonujące zamienniki. A tak naprawdę nazwa odnosi się do materiału, z którego zostały wykonane, dlatego nie powinno się używać jej zamiennie.
Nazwa „meble plecione” odnosi się do plecionkarstwa, czyli starożytnej techniki produkcji mebli wyplatanych z różnych materiałów. Co oznacza, że plecionki są wykonywane z wikliny, ale też z rattanu, trzciny, bambusa, słomy, a nawet materiałów syntetycznych.
Meble wiklinowe wyplatane są z wikliny to jest oczywiste. W naszych rejonach to bardzo popularny materiał. Pozyskiwany jest z gatunków wierzby o krzewiastym pokroju, z najmłodszych ich pędów. Poddawane odpowiedniej obróbce są idealne do wyplatania. Miękkie, a jednocześnie wytrzymałe i plastyczne. Na szczęście w Polsce jest liczne źródło wyrobów wiklinowych, plecionek – wierzb u nas pod dostatkiem!
Z kolei rattan to także materiał naturalny, uważany za najlepszy do produkcji mebli plecionych. Jest surowcem, który pozyskiwany jest z winorośli palmowej – Ratangu. Jest surowcem, którego w naszym kraju nie znajdziemy, rośnie w strefie tropikalnej, w Indiach i na Cejlonie. Materiał ten uważany jest za najbardziej trwały, bowiem jego słoje rosną pionowo, a nie poziomo. Oznacza to, że są, więc praktycznie niemożliwe do złamania, a przy tym niezwykle plastyczne. Istotną cechą jest to, iż raz ułożony i odpowiednio wysuszony wzór nie odkształca się. Jedyną wadą, jaką posiadają meble rattanowe jest możliwość wyblaknięcia, jeśli stoją narażone na działanie promieni słonecznych, a nie są dodatkowo zabezpieczone. Z tego względu polecane są jedynie do wnętrz. Za to malowane wersje mebli rattanowych doskonale sprawdzają się również na zewnątrz.
Zastanawiacie się pewnie – skoro technika i wygląd mebli jest dość podobny to, dlaczego nie można używać tych nazw zamiennie? Ponieważ wtedy cierpicie na tym wy, jako klienci, dlatego, że rattan jest materiałem wytrzymalszym. Warto wiedzieć, że jeśli ktoś sprzeda wam meble wiklinowe w cenie rattanowych, bo po prostu zamiennie użył sformułowań i tak naprawdę na tym tracicie, bo otrzymujecie produkt mniej wytrzymały.
Uroki plecionek
To takie materiały, które tworzą wyjątkowy i niepowtarzalny klimat i dodatkowo są niezwykle piękne w każdej wersji. Uwielbiamy je w postaci wszelakiego rodzaju koszyków, pojemników jak również i mebli – krzesła, łóżka, ławy.
Wiklina i rattan – to ostatnio najmodniejsze i coraz częściej wybierane materiały do wnętrz. Choć kojarzą się głównie z porą letnią, to powstają z nich rzeczy towarzyszące nam przez cały rok, niezależnie od pory roku. Początkowo meble rattanowe pojawiały się na tarasach, balkonach oraz w ogrodach. Dziś coraz częściej można je spotkać w sypialniach, a także we wnętrzach urządzonych w stylu ekologicznym. W sypialni sprawdzi się komoda z dużą liczbą rattanowych szuflad.
W salonie zdecydowanie przyda się stolik kawowy, – dlaczego nie może być on z rattanu? Łącząc taki stolik z rattanowymi krzesłami o nietypowych kształtach lub bujanym fotelem można stworzyć wnętrze o intrygującym charakterze. Obecnie ogromną popularnością cieszą się rattanowe wiszące fotele, które instalowane są nie tylko na tarasach, ale coraz częściej też w salonach.
Rattanowe meble dodają wnętrzom nowoczesnym i chłodnym egzotyki i ciepła. Gdy zestawimy je z zielenią kwiatów odczarują nawet najbardziej zimny pokój. Sprawdzą się w sypialni, kuchni, łazience, i oczywiście w salonie. W mieszkaniach, w których nie brak drewnianych akcentów, plecionki będą doskonałym uzupełnieniem, ważne jednak żeby z nimi nie przesadzić. Sztuka polega na tym, aby rattan czy wiklina były tylko dodatkiem, a nie głównym motywem. Wtedy pomieszczenie wygląda świeżo i jasno. A jeśli przeplatanki połączymy z kolorowymi poduszkami dekoracyjnymi i kocami albo z ich pomocą doświetlimy nasze mieszkania, ciepły i miły nastrój jest gwarantowany. Jeśli ktoś woli mniej egzotyczne klimaty to naturalne elementy warto zestawić z bielą, beżami i szarościami.
Praktyczna strona rattanu i wikliny.
Meble wykonane z tych surowców można łatwo przesuwać i zmieniać ich ustawienie, bo są lekkie. Co ważne nie wymagają też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – odkurzanie, wilgotna szmatka i wycieranie do sucha, to zdecydowanie wystarczy, aby długo nam służyły. Jeśli kiedyś marzyliście o bujanym, rattanowym fotelu, może warto wrócić do tego pomysłu?