hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Piękna i funkcjonalna kuchnia

Posted in

Piękna i funkcjonalna kuchnia

Większość osób uważa, że jest sercem w domu. To w niej spędzamy mnóstwo czasu aby przygotować ulubiony posiłek dla naszych bliskich lub odtworzyć dawny przepis babci na szarlotkę.

Przy jej urządzaniu powinniśmy zwrócić uwagę aby była dla nas jak najbardziej praktyczna, ale przy okazji aby była piękna.

Trochę jadalnia a często też część salonu. Z dobrze zaaranżowanej nie będzie się chciało wychodzić.

Jeśli naszą pasją jest gotowanie, to najważniejszą rzeczą będzie odpowiednia ilość blatu roboczego. Część rzeczy powinna być zawsze pod ręką, np. pojemniki z przyprawami, stojak na noże oraz małe sprzęty kuchenne, jak blender czy robot. 

Dobrze zaprojektowane meble powinny mieć dużo miejsca do przechowywania oraz pochowane szuflady na mniejsze rzeczy. Zarówno gotowe zestawy sklepowe jak i kuchnie na wymiar mogą spełnić te wymogi.Górne szafki do kuchni powinny zawisnąć na wysokości dobranej do wzrostu domowników, tak by podczas gotowania nie zawadzać głową o meble. Podstawą jest porządek, dzięki temu łatwiej nam będzie zaplanować posiłki. Gdy w kuchni brakuje miejsca na stół, warto pomyśleć o otwarciu jej na salon i oddzieleniu od reszty wnętrza wyspą – przy okazji zyskamy miejsce do jedzenia posiłków na szybko.

Podstawowe zasady przy urządzaniu kuchni:

Trójkąt do pracy

Określa w jakiej odległości od siebie powinny stać sprzęty, żeby praca nie sprawiała kłopotu. To trójkąt umowny – jego wierzchołki odpowiadają wzajemnemu usytuowaniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Dla osób prawo i leworęcznych w takiej samej kolejności, tyle że w pierwszym przypadku ciąg roboczy powinien mieć początek (z lodówką) z lewej strony, w drugim – z prawej.

Boki trójkąta między lodówką a zlewozmywakiem nie powinny być dłuższe niż 120-210 cm – wtedy nie tracimy czasu i energii na pokonywanie dużych odległości między sprzętami. Natomiast długość boku między kuchenką a lodówką nie powinna przekraczać 120-270 cm. Z kolei zlewozmywak od kuchenki musi mieć odstęp minimum 90 cm w małej kuchni, a 120 cm – w dużej. Trzeba pamiętać też, że kuchenka nie powinna stać przy lodówce (temperatury urządzeń będą się wzajemnie znosić) Nie zaleca się też stawiania lodówki przy oknie – promienie słoneczne będą ją nagrzewać.

Odpowiednie oświetlenie

Jedna lampa pośrodku sufitu nie będzie dobrym pomysłem – nie wszystkie strefy będą dobrze oświetlone. Sufitowe oświetlenie kuchenne najlepiej umieść nad stołem, gdy blat roboczy umieszczony jest pod szafkami dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie podszafkowe LED.

Praktyczne i piękne dodatki

Metalowa rurka zawieszona na ścianie, może być bardzo długa, co pozwoli nam umieścić na niej za pomocą praktycznych haczyków choćby zioła czy przyprawy w eleganckich pojemniczkach. Roślinność, która nie tylko poprawia nastrój, ale także doskonale zdobi pomieszczenie, a przy okazji może służyć jako źródło aromatycznych, świeżych przypraw. Wszelkie zioła, takie jak tymianek, bazylia, oregano czy mięta to łatwe w uprawie pojemnikowej rośliny, które pięknie przyozdobią naszą domową uprawę a w ceramicznych doniczkach będą dobrze wyglądały. Chlebak, zarówno rozsuwany jak i otwierany od góry wcale nie musi być nudny. Wybierzmy taki który kolorem będzie pasował do reszty dodatków i kolorów naszej kuchni. W modzie są w tej chwili takie z napisem ,,bread’’ albo ,,pieczywo’’.

Rolka na ręcznik papierowy o śmiesznym kształcie, rękawice kuchenne z zabawnymi napisami, tablica z możliwością pisania na niej mazakiem, zegar ze  wskazówkami z sztućców. Inspiracji jest wiele, a również okno może fantastycznie się prezentować jeśli zwiesimy na nim firankę i zazdroski z kuchennym motywem np. kawy czy owoców. Na siedziskach krzeseł możemy umieścić wygodne poduszki w soczystych barwach, a na stole położyć obrus w motywy związane z gotowaniem.

SHOPPING BAG 0