hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Jak prać poduszki dekoracyjne.

Posted in

Poduszki dekoracyjne zawsze wyglądają pięknie, musimy jednak pamiętać, że aby było tak przez cały czas, powinniśmy o nie odpowiednio dbać. Pranie poduszki dekoracyjnej to nie lada wyzwanie, ale kiedy spełnimy kilka warunków, będzie to zadanie w pełni wykonalne.

Jak dobrze wiemy w aranżacji wnętrz detale takie jak poduszki dekoracyjne, maja bardzo duży wpływ na finalny wygląd pomieszczenia. Jednak, żeby zawsze zdobiły a nie szpeciły nasze salony, muszą wyglądać nienagannie. Jak wszystko w naszym domu potrzebuje odświeżenia, tak nasze poduszki również. Zatem jak prać poduszki dekoracyjne, żeby ich nie uszkodzić?

Jak prać poduszki dekoracyjne – pranie ręczne

Czasami będzie to najlepsze rozwiązanie dla ozdób, jakie znajdują się na poduszce. Zanim zaczniemy prać poduszkę dekoracyjną, najlepiej pierw na jej kawałku zrobić tak zwaną” próbę” i zobaczyć, w jaki sposób zachowuje się materiał. Do tego celu najlepiej użyć delikatnego mydła lub płynu do prania delikatnych materiałów. Musimy być bardzo ostrożni, aby nie uszkodzić ozdób jakie znajdują się na poduszce (cekiny czy doczepiane koraliki). Pamiętajmy, aby bardzo dokładnie ją wypłukać, Nie zginajmy i nie wygniatajmy mocno poduszki, usuńmy z niej tyle wody ile jesteśmy w stanie, nic na siłę. Podczas tej czynności poduszka może delikatnie się odkształcić, więc należy delikatnie ją strzepnąć, by nadać jej sprężystości.

Jak prać poduszki dekoracyjne – pranie w pralce

Jeżeli mamy możliwość, aby prać poduszki dekoracyjne w pralce (najlepiej sprawdzić to na metce) to tak zróbmy, ale pamiętajmy o kilku wskazówkach, bo i tu może dojść do uszkodzenia naszej poduszki. Wielkie poduchy lepiej oddać do pralni chemicznej, a to wyłącznie z powodu ich wielkości, ale jeżeli mamy te o średniej wielkości, spokojnie możemy zrobić to w domowej pralce. Najlepiej ładować po dwie poduszki dekoracyjne na jedno pranie, tak aby ciężar w bębnie był odpowiedni. Pranie jednej poduszki dekoracyjnej w pralce może skutkować uszkodzeniem poduszki lub bębna pralki. Należy użyć małej ilości proszku lub płynu do prania i ustawić program na tkaniny delikatne i niską temperaturę. Dobrym pomysłem będzie podwójne płukanie, będziemy pewni, że poduszki są idealnie wypłukane i nabiorą świeżego zapachu.

Jak prać poduszki dekoracyjne – wszystko zależy od wypełnienia

Oczywiście aby odpowiednio i poprawnie prać poduszki dekoracyjne zawsze czytajmy metki, które znajdują się na poduszce. Kiedy uszyliśmy poduszkę dekoracyjną własnoręcznie, powinniśmy zapamiętać z czego powstało wypełnienie do poduszki. To również ułatwi sprawę poprawnego prania.

  • Syntetyczne wypełnienie poduszki dekoracyjnej spokojnie można prać w pralce. Tak zwane pranie „na zimno”, w niskiej temperaturze, uchroni poduszkę przed skurczeniem. Do prania dodajmy ¼ szklanki octu. Taki sposób prania poduszki dekoracyjnej odpowiednio ją zdezynfekuje i nada jej świeżości.
  • Wypełnienie poduszki z pierza jest najtrudniejsze do wyprania, ale nie niemożliwe. Do miski dodajmy 1/5 soku z cytryny i łyżkę stołową soli gruboziarnistej, w takim roztworze moczymy poduszkę prze całą noc. Poduszka powinna być dobrze wypłukana. Poduszki dekoracyjne z wypełnieniem z pierza powinny być prane w ciepły letni dzień, tak aby mogły schnąć na świeżym powietrzu. Podczas schnięcia najlepiej potrząsnąć poduszką co jakiś czas, aby pierze dobrze się ułożyło.
  • Lateksowe wypełnienie poduszki będzie wymagało zimnej kąpieli w wodzie z połową szklanki octu. Po długim „leżakowaniu” poduszki w takim roztworze, należy wygnieść z niej wodę i suszyć na świeżym powietrzu.

Jak suszyć poduszki dekoracyjne

Wiemy już jak prać poduszki dekoracyjne, teraz warto wiedzieć, jak odpowiednio je suszyć, aby nie uległy deformacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie suszenie poduszek na dworze. Najlepiej więc zaplanować odświeżanie poduszek dekoracyjnych na ciepły leni dzień, tak aby mogły suszyć się na świeżym powietrzu w promieniach słońca. Czasami jednak poduszkę musimy wyprać „na już” bo coś się na nią rozlało lub uległa zabrudzeniu. Jeżeli posiadamy suszarkę, jak najbardziej możemy z niej skorzystać ustawiając temperaturę na najniższą (poduszki z pianki nie nadają się do suszenia w suszarkach). Nie susz poduszek na kaloryferze, ponieważ może ona ulec odkształceniu. Poduszki suszone w domu powinny być rozłożone poziomo. Powinniśmy je często obracać i nimi potrząsać, aby napowietrzyć i ułożyć ich wypełnienie.

Bardzo ważne jest aby poduszki przed ponownym ułożeniem na kanapie były bardzo dokładnie wysuszone. Jeżeli tego nie zrobimy i pośpieszymy się, poduszki z czasem mogą zacząć brzydko pachnieć od wilgoci, która pozostała wewnątrz.

Jak często prać poduszki dekoracyjne

Jeżeli prawidłowo ich używamy i unikamy sytuacji, w których mogą się przez przypadek zabrudzić, to powinniśmy je prać dwa razy do roku. Oczywiście dużo prościej jest, gdy z poszewki możemy zdjąć poszewkę ale nie zawsze mamy tę wygodę. Aby uniknąć sytuacji, w których przez przypadek zabrudzimy poduszkę, należy unikać trzymania poduszek blisko stołu i uważać podczas spożywania jedzenia czy picia siedząc na kanapie.

KOSZYK 0