hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Jak układać ozdobne poduszki aby pięknie prezentowały się na łóżku i kanapie?

Posted in

Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa. Poduszki ozdobne, szczególnie te mocno wzorzyste lub w intensywnych kolorach wymagają odpowiedniego zestawienia aby pasowały do reszty aranżacji w naszym domu. Poduszki to nie odłączny element szczególnie w salonie oraz sypialni. Oto kilka praktycznych wskazówek na to jak je sprytnie ułożyć by prezentowały się nie banalnie.

Najpopularniejsze poduszki dekoracyjnekwadratami o wymiarach  około 45-50 cm. To właśnie one najczęściej trafiają do naszych sklepów, a następnie domów. Jeśli jednak chcemy stworzyć ciekawą aranżację, nie bójmy się łączenia większych i mniejszych poduszek. Największe poduszki powinny znaleźć się u wezgłowia, a na nich możemy  ułożyć te nieco mniejsze. Najlepiej wykorzystać do tego 5 poduszek: 2 duże, które służą do spania, a na nich oprzyjmy 2 nieco mniejsze poduszki ozdobne. Na samym końcu warto położyć jedną małą poduszkę wielkości np. wałka i ułożyć ją na środku łóżka. Dzięki takiemu zestawieniu łóżko zaprezentuje się elegancko i schludnie.

Zabawa kolorem? Czemu nie. Już od dawna wiemy, że trendy wnętrzarskie się zmieniają. Jednak są dwie zasady, których powinniśmy się trzymać aby wszystko ze sobą współgrało. Pierwsza z nich, ta bardziej tradycyjna, mówi, że dodatki powinny być stonowane, nawiązujące kolorystyką do sofy lub łóżka, na którym się znajdują. W ten sposób uzyskujemy monochromatyczny, minimalistyczny design. Natomiast drugi trend zakłada, że poduszki dekoracyjne powinny stanowić silny akcent we wnętrzu, wyróżniając się kolorystyką i kontrastując z innymi elementami wystroju.

Jeśli bardziej odpowiada nam pierwszy wariant,  wybierzmy poduszki w kilku odcieniach tej samej barwy, co nieco urozmaici całą aranżację. Możemy też pobawić się materiałem, przy zachowaniu jednego koloru.

W przypadku drugiego rozwiązania, pamiętajmy o zachowaniu umiaru aby efekt końcowy nie był przytłaczający. Dobierając poduszki, weźmy pod uwagę nie tylko tapicerkę kanapy, ale również kolor całego wnętrza, w tym ścian i elementów wyposażenia.

Liczba i układ poduszek ma znaczenie

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest symetryczne rozmieszczenie poduszek w 2 lub 3 rzędach. Równie często używana jest kompozycja z nieparzystej liczby poduch (wtedy nieparzysta poduszka będąca najmocniejszym akcentem całej kompozycji znajduje się na środku łóżka).

Kolejny dość powszechny trend to układanie poduszek od największej do najmniejszej, dzięki czemu wszystkie poduszki będą mogły być odpowiednio zaprezentowane i żadna nie zgubi się na kanapie.

Zabawa wzorami to kolejny pomysł na ciekawą aranżację.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest łączenie poduszek przy zachowaniu jednego koloru przewodniego, który może powtarzać się w całym pomieszczeniu np. złota lub srebra. Takim wspólnym mianownikiem mogą być też poduszki w ramach tego samego stylu, np. kilka poduszek z wzorami geometrycznymi lub kwiatowymi. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru i proporcji, aby efekt końcowy nie był zbyt przytłaczający. Poduszki zawsze staramy się łączyć w pary, gdzie jeden duży, zdecydowany wzór będzie łączyć się z małym i drobniejszymi. Pamiętajmy, że wzór który został przez nas wybrany na poduszkach, można śmiało przełamać kolorowym akcentem.

KOSZYK 0