hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Jak szybko i łatwo posprzątać dom przed świętami?

Posted in

Jak szybko i łatwo posprzątać dom przed świętami?

Wszyscy wiemy, że wspaniała atmosfera jaka towarzyszy nam podczas świąt nie tworzy się sama. Rodzina, nasi przyjaciele i nasz dom. To wszystko sprawia że ten czas jest wyjątkowy. Oprócz wielogodzinnego gotowania świątecznych potraw, bardzo często decydujemy się również na gruntowne sprzątanie.

Nie każdy z nas jednak wie, w jaki sposób się za to zabrać aby przez całe święta nie odczuwać zmęczenia. Oto kilka praktycznych wskazówek, które nie odbiorą nam radości od świętowania.

Aby sprzątanie było dla nas przyjemne, zadbajmy o nasz dobry nastrój. Włączmy ulubioną muzykę, zapalmy świece i przede wszystkim nie spieszmy się. Dopilnujmy również aby nikt nam nie przeszkadzał, poprośmy dziadków o opiekę nad dziećmi na ten czas.

Aby było nam łatwiej zająć się mniejszymi zakamarkami, najpierw zabierzmy się za sprzątanie ogólnego bałaganu. Wszystko to co jest nam nie potrzebne, nadaje się do wyrzucenia, powinniśmy usunąć w pierwszej kolejności. Przy okazji jesienne ubrania możemy schować do szafy i wymienić je na cieplejsze.

Dobry sprzęt do połowa sukcesu

Ściągaczka do szyb, odkurzacz piorący, ściereczki z mikrofibry, to tylko kilka propozycji które mogą ułatwić nam sprzątanie. Nie zapominajmy przy tym o ekologicznych środkach myjących, mają one piękny zapach i są przyjazne dla środowiska.

Pierwszą czynnością porządkową jaką powinniśmy wykonać jest ścieranie kurzu z najwyższych partii mebli. Najlepiej zrobić to ściereczką na mokro, aby kurz nie unosił się w powietrzu a następnie dobrze ściereczkę wypłukać.

Kolejnym etapem jest odkurzanie dywanów oraz kanap i foteli. Jeśli posiadamy czworonoga w domu, użyjmy turboszczotki aby dobrze zebrać włosie. Dywany możemy uprzednio wytrzepać na zimnym powietrzu, to doskonale zabija bakterie.

Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Na końcu myjemy i pastujemy podłogi. Parkiet lakierowany przecieramy lekko wilgotną szmatką. Natomiast nielakierowany czyścimy pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie pastujemy bezbarwną pastą i polerujemy do połysku. Panele drewniane zaś pastujemy środkiem nabłyszczającym, który nada im połysk.

Kafelki, kuchenki, naczynia i garnki pokryte warstwą tłustego kurzu to problem niejednej gospodyni. Ale jest na to sposób. Skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Blachy, ruszt, piekarnik, okap będą błyszczeć, gdy umyjemy je w specjalnym roztworze przygotowanym z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu. Musimy też przygotować lodówkę na świąteczne potrawy. Rozmrażamy ją i dokładnie myjemy. Wewnętrzne szafki kuchenne wystarczy że wytrzemy wilgotną szmatką.

Kolejnym etapem porządków świątecznych jest łazienka. Zaczynamy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Przyda nam się do tego ocet oraz soda oczyszczona. Roztwór octu i sody doskonale usuwa nie tylko kamień z baterii, ale i osad ze starego mydła. Następnie myjemy odpowiednimi detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterie. Nie zapominajmy o lustrach, aby nie było smug możemy użyć ściągaczki do szyb.

Kiedy już wszystko zostanie posprzątane, pozostaje nam udekorować nasz dom na święta. Pierzemy i prasujemy zasłony oraz firany. Na stole układamy świąteczny obrus, a całości niech dopełnią piękne świąteczne poduszki, kolorowe koce oraz inne drobiazgi. Niech ten świąteczny czas, będzie dla nas motywacją do zachowania równowagi emocjonalnej i psychicznej.

KOSZYK 0