hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Orientalne motywy w nowoczesnych wnętrzach

Posted in

Chiny, Indie, Japonia…wszystkie te kraje przychodzą nam na myśl kiedy mowa o stylu orientalnym.

Inspirując się krajem kwitnącej wiśni, czy też egzotycznymi Indiami musimy uważać, bowiem od wnętrza z drobnymi akcentami orientu a przepychem nachodzącym na miarę kiczu jest cienka granica. Jak więc wprowadzić do naszego domu odrobinę tego ciekawego klimatu?

Bogactwo, przepych, najwyższej jakości tkaniny, paleta barw i ogrom detali. Od nadmiaru wszystkiego nie jednego z nas mogłaby rozboleć głowa. Od zarania dziejów styl orientalny jest ściśle związany z zasadami Fengh Shui. Oznacza to w praktyce, że każdy metr w naszym domu musi zostać zagospodarowany w odpowiedni sposób przekazując tym samym tylko dobrą energię, tak aby podnieść jakość życia domowników, unikać konfliktów, zachować harmonię i zdrowie. 

Kolory orientu

Styl orientalny jest niewątpliwie bardzo ozdobny i kolorowy, a każda barwa przypisana jest jednemu z pięciu tworzących świat żywiołów. Najbardziej popularny jest kolor czerwony, symbolizujący szczęście. Innymi kolorami przynoszącymi sukcesy jest żółty i różowy, które podobnie jak kolor czerwony odnoszą się do ognia. Popularne we wnętrzach orientalnych są też barwy zielone (kolor drzewa – zdrowie i witalność) oraz brązowe (żywioł ziemi- pokój) i niebieskie (woda- czysta energia). I chociaż łączenie tych kolorów jest dla nas nie całkiem oczywiste, to urządzając mieszkanie w tym stylu możemy być pewni że wszystko będzie ze sobą współgrało.

Roślinność

Jest ważnym elementem wystroju. Chińczycy bowiem wierzą, że dzięki otaczającej nas roślinności zapewnimy sobie długowieczność. Rośliny które wpasują się w nasz klimat to bonsai, bambus czy też papirus.

Meble Te które dokładnie oddadzą nam orientalny klimat, najczęściej są zrobione z wykorzystaniem naturalnego drewna, pozbawione zawiasów i gwoździ. Oryginalne meble wykonywane są zazwyczaj z twardego drewna hunag hua-li, odmian wiązu, cyprysu, czy orzecha.  Wielokrotnie można się też spotkać z meblami ze starannie, ręcznie wyrzeźbionymi wzorami. Według starych wierzeń, meble mają zaokrąglone kanty po to, by energia mogła swobodnie krążyć we wnętrzu. Stoły powinny być niskie, a zamiast standardowych krzeseł wykorzystujemy duże poduchy.

Dodatki

Styl orientalny ma w sobie ciepło, bardzo lubi wszelkiego rodzaje świece oraz lampiony. Im więcej elementów drewnianych i naturalnych tym lepiej. Również figurki (np. buddy) będą doskonałym uzupełnieniem dekoracji np. w łazience.

Jeśli dysponujemy nie wielką przestrzenią, możemy wykorzystać do dekoracji parawany które niegdyś służyły do rozdzielania pomieszczeń w domach. Na kanapie lub łóżku warto położyć narzutę lub koc z motywem kwiatów, ryb, bądź ptaków.

Aby nasze ściany nie były puste, zawieśmy na nich większe i mniejsze obrazki. Mogą to być ciekawe i klimatyczne miejsca bądź motywy które przywołają orientalny klimat.

Aby w myśl zasady fengh shui przywołać tylko dobrą energię, otaczajmy się pięknymi dodatkami takimi jak poduszki które znaleźć można w naszej najnowszej ofercie. W kolekcji orient ,odnajdziesz poduszki w nasyconych kolorach rodem z Indii, a także w geometryczne wzory. Podłoga również nie może być pominięta, ciekawym pomysłem będzie duży pleciony dywan z wzorem inspirowanym marokańską mozaiką.

Zasłony oraz donice w kolorystyce ścian, powinny być dopełnieniem całości, a więc uważajmy aby nie przesadzić z ilością wzornictwa w mieszkaniu, ponieważ w takiej aranżacji możemy czuć się nie komfortowo.

Pamiętajmy o tym, że dawniej im więcej tym oznaczało lepiej. Ten kto miał bogatszy wystrój w domu, reprezentował swój posag i dorobek. Nasze nowoczesne wnętrza nie potrzebują tylu ozdobników i dodatków. Najważniejszym jest, aby dobrze się czuć we własnych czterech kątach.

KOSZYK 0