hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Gabinet w domu – jak go urządzić?

Posted in

Gabinet w domu – jak go urządzić?

Bez względu na to, czy mamy w domu osobne pomieszczenie czy też małe mieszkanie, zawsze możemy wygospodarować przestrzeń do pracy.

Dlaczego takie miejsce w domu jest ważne?

Żeby się odpowiednio skupić na pracy, potrzebujemy uporządkowanej przestrzeni wokół siebie. Takiej, która pozwoli nam się skupić, nie będzie nas rozpraszać.

Od czego zacząć?

Umiejętne wyposażenie biura. Zastanówmy się, gdzie ustawić biurko? Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie w domu pokoju z dostępem naturalnego światła, który przeznaczymy na gabinet. 

Biurko najlepiej ustawić bokiem do okna (światło słoneczne nie będzie przeszkadzać podczas patrzenia w monitor) i przodem do wejścia do pokoju aby wiedzieć kto i kiedy wchodzi do środka.

Pamiętajmy, że wyposażenie domowego biura musi być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. W gabinecie są przechowywane zazwyczaj wszystkie materiały do pracy – książki, segregatory z dokumentami. Warto wybrać meble z dużą ilością półek, aby wszystko miało swoje miejsce. Szafa lub komoda najlepiej się tutaj sprawdzą. Powinny się znajdować jak najbliżej biurka aby ułatwić do nich dostęp.

Fotel, powinien być ergonomiczny z odpowiednim oparciem i dostosowany do naszego wzrostu. Wybór jest szeroki, najmodniejsze są w tej chwili duże skórzane fotele w których można wygodnie się rozsiąść. Jednak jeśli dysponujemy małą powierzchnią lepiej zdecydować się na ten nieco mniejszy. Jeśli jednak mamy dużo miejsca, możemy postawić dodatkowy fotel wypoczynkowy np. typu uszak oraz mały stolik. Wtedy łatwiej będzie nam przyjmować gości i omawiać ważne sprawy.

Oświetlenie, najlepsze jest oczywiście światło dzienne. Ale jeśli pracujemy również po zmroku, sprawmy sobie lampę z odpowiednim oświetleniem do pracy tzn. wybierzmy żarówki o barwie neutralnej lub zimnej. Taka barwa oświetlenia sprzyja lepszemu nastawieniu do pracy i koncentracji.

Kolory, odgrywają ważną rolę ponieważ dzięki nim mamy lepszy nastrój, więcej pomysłów i lepiej nam się skupić na pracy. Dla każdego jest indywidualną kwestią w jakich kolorach czuje się dobrze. Są jednak pewne ogólne funkcje które przypisujemy odpowiednim kolorom:

  • pomarańczowy i żółty – dodaje energii
  • zielony – uspokaja, łagodzi objawy stresu i sprzyja koncentracji
  • niebieski – odpręża i przynosi ukojenie
  • kobalt i indygo – symbolizują wiedzę, mądrość i podejmowanie decyzji.

Dekoracje. Praca w biurze nie musi być nudna ani monotonna. Za pomocą dodatków możemy urozmaicić wystrój wnętrza. Zamiast zwyczajnych przyborników możemy wykorzystać kolorowe pojemniki lub kubeczki. Zwyczajne długopisy wymieńmy na takie ze śmiesznymi motywami w różnych kolorach. Nawet podkładka po mysz może być oryginalna np. z naszym ulubionym zdjęciem. Okno również może nabrać charakteru, jeśli powiesimy na nim ozdobne długie zasłony a na fotelu umieścimy miękką ozdobną poduszkę.

Jeśli mamy do dyspozycji mniejszą przestrzeń to idealny będzie kącik biurowy. Umieszczony w salonie lub sypialni nie powinien się wyróżniać, a aranżacja całości musi być spójna również pod względem stylu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór biurka i innych mebli w jednakowym kolorze.

Jak najlepiej oddzielić mały gabinet w domu od przestrzeni wypoczynkowej?

Z pomocą często przychodzą parawany i regały na książki. Możemy również oddzielić tę przestrzeń kawałkiem innego rodzaju podłogi bądź umieszczeniem grubszej listwy. Delikatnie można również wydzielić miejsce pracy poprzez zastosowanie dywanu lub ściany w innym kolorze. Oczywiście, możemy też tę strefę pozostawić otwartą na salon, najważniejsze abyśmy się czuli dobrze i praca była dla nas przyjemnością.

KOSZYK 0