hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Jak uszyć poduszkę dekoracyjną

Posted in

Jeżeli ktoś pomyśli, że poduszki dekoracyjne to mało istotny element wystroju wnętrz, to jest w błędzie. To właśnie dzięki nim nasze wnętrze nabiera charakteru. Wystarczy zmiana poduszki dekoracyjnej, a nasz salon czy sypialnia nabiera zupełnie innego wyglądu. Co zrobić gdy mamy w głowie wizję naszej kanapy z fantastyczną poduszką, ale niestety nigdzie nie możemy jej kupić? Zobacz jak uszyć poduszkę dekoracyjną.

Poduszka dekoracyjna – od czego zacząć?

Musimy zacząć od wyboru materiału, który nam się podoba i z którego ma powstać nasza poduszka dekoracyjna. Kiedy już go kupimy, albo znajdziemy w domu starą narzutę czy kawałek materiału, który już do niczego nam nie będzie potrzebny, musimy wymierzyć tyle ile będzie nam potrzebne. Do tego niezbędna będzie nam stara poduszka. Każdy z nas posiada taką na dnie szafy, a jak nie to z chęcią podmieni tą, która już leży na kanapie za długo. Jeżeli nie chcemy wymieniać tylko dołożyć jeszcze jedną poduszkę, a nie posiadamy starej, potrzebne nam będzie wypełnienie. Uściślijmy zatem co będzie potrzebne do tego, aby uszyć poduszkę dekoracyjną:

  • materiał
  • wypełnienie np. kulka silikonowa, może być stara poduszka
  • nożyczki
  • szpilki (jeżeli nie mamy kawałek twardego mydła)
  • miara krawiecka
  • maszyna do szycia (jeżeli nie posiadamy, można spróbować przeszyć ręcznie)

Jak uszyć poduszę dekoracyjną?

poduszka dekoracyjna

Należy przygotować miejsce do pracy. Powinno być sporo miejsca, aby móc swobodnie rozłożyć potrzebny materiał. Materiał składamy na pół, pamiętając przy tym, aby lewa strona znajdowała się na zewnątrz (na niej właśnie będziemy zaznaczać wielkość naszej poduszki). Na tak złożonym materiale kładziemy naszą starą poduszkę (jeżeli jej nie mamy zaznaczamy wielkość zgodnie z naszym zapotrzebowaniem). Musimy pamiętać, aby zostawić zapas około 5-7 cm na około poduszki.

Na rozłożonym materiale wbijamy szpilki tuz przy naszej starej poduszce, tak żeby na około zaznaczyć kształt jaki będziemy przeszywać. Jeżeli nie mamy w domu szpilek, kształt możemy odrysować kawałkiem twardego mydła. Obrysujemy tylko trzy brzegi poduszki, bo na początku tylko te będziemy przeszywać.

Zaczynamy szycie. W przypadku gdy zaznaczyliśmy kształt mydłem, przeszywamy bezpośrednio po zaznaczeniu, jeżeli były to szpilki, tuż obok (powoli wyciągając kolejne szpilki). Kiedy już trzy krawędzie będą zszyte, możemy poduszkę wywrócić na prawą stronę i lekko przyprasować żelazkiem. Następnie wkładamy starą poduszkę do naszej poszewki i zaznaczamy miejsce, gdzie powinna kończyć się poszewka. Zaginamy pozostały materiał do środka tak, aby była widoczna linia zaznaczona szpilkami lub mydłem, po czym łączymy je ponownie szpilkami nieco wyżej od naszej linii zszycia.

Zszywamy ostrożnie ostatni brzeg poszewki. Będzie to nieco trudniejsze zadanie, ponieważ poduszka znajdująca się w środku może okazać się nieco nieporęczna. Po całym zabiegu usuwamy wszystkie szpilki i równomiernie układamy naszą poduszkę po całej poszewce.

Na taką poduszkę spokojnie możemy naszywać róże aplikacje lub próbować uszyć poduszkę dekoracyjną o innym kształcie.

KOSZYK 0