hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Jakie poduszki do szarej kanapy?

Posted in

Szary kolor króluje na salonach już od dobrych kilku lat. Kolor ten jest, najczęściej spotykamy w aranżacjach wnętrz przez swoją uniwersalność, gdyż może być idealnym tłem do dalszej aranżacji. Szare kanapy to klasyka. Doskonale współgrają z białymi minimalistycznymi meblami, jak i ciepłym i przytulnym drewnem. Dzięki temu, że kolor szary występuję w wielu odcieniach, kanapę możemy dopasować do każdego wnętrza, a znajdujące się na niej poduszki dekoracyjne będą idealnym dopełnieniem całości salonu. Jak dobrać odpowiednie poduszki i na co zwrócić uwagę, żeby salon wyglądał stylowo?

Poduszki dekoracyjne – rozmiar

Pierwszym etapem przy wyborze poduszek dekoracyjnych będzie odpowiedni wybór ich rozmiaru. Najlepiej kierować się wielkością kanapy, na której mają się znajdować. Dla sofy 3- osobowej najkorzystniejszym wyborem będą poduszki dekoracyjne w rozmiarze od 45×45 do 50×50 cm Mniejsze poduszki zaburzą równowagę i będą wyglądały dziwnie, natomiast duże za bardzo przytłoczą naszą kanapę. Gdy jesteśmy jednak posiadaczami dużej kanapy, na której może usiąść większa liczba osób, możemy spokojnie pozwolić sobie na poduszki dekoracyjne o rozmiarze nawet 70×70 cm. Przy nowoczesnych kanapach z niskim oparciem korzystniej będą wyglądały mniejsze poduszki.

Poduszki dekoracyjne – co z kształtem?

Najbardziej popularny kształt to oczywiście kwadrat i prostokąt, ale w sklepach możemy dostać poduszki dekoracyjne w różnych kształtach, od okrągłych po plecione supełki do wałków, którymi możemy idealnie podeprzeć odcinek lędźwiowy. Wybierając kształt poduszki, zwróćmy uwagę na to, żeby nie był to tylko element dekoracyjny, ale żebyśmy mogli wygodnie usiąść i odpocząć.

Poduszki kwadratowe będą idealne do podparcia całej długości pleców, natomiast poduszki prostokątne i wałki odciążą nasz dolny odcinek pleców. Możemy je śmiało wykorzystać do podparcia odcinka szyjnego.

Pamiętajmy, że naszą kanapę mogą zdobić poduszki o różnym kształcie. Nie bójmy się ich łączyć. Kwadraty świetnie połączą się z prostokątnymi poduchami lub ozdobnymi poduszkami w kształcie węzła.

Poduszki dekoracyjne – wybierz odpowiedni materiał

To bardzo trudny wybór, ponieważ musimy wziąć pod uwagę parę czynników. Oczywiście bardzo ważne jest to, czy podoba nam się materiał, z jakiego jest wykonana poduszka dekoracyjna, ale również bardzo istotną kwestią jest to, czy mamy w domu dzieci, czy zwierzęta. Warto w tym przypadku rozważyć wybór materiału, który można łatwo czyścić.

Każdy z materiałów, którym możemy oblec poduszki dekoracyjne, jest inny i każdy ma swoje wady i zalety.

Bawełna jest naturalna i miękka i czasami jest łączona z poliestrem lub elastycznymi włóknami. Jest to materiał, który dobrze znosi pranie mechaniczne.

Poliester jest sztuczną tkaniną, która powstaje z PET. Jest tani i łatwy w czyszczeniu do tego wytrzymały. Jest bardzo częstym materiałem wybieranym na poduszki dekoracyjne. Bardzo szybko schnie po upraniu, jest odporny na zagniecenia. Wadą tego materiału jest to, że się elektryzuje.

Len to materiał naturalny i dość sztywny. Jest dość drogą tkaniną. Jedyną wadą tego materiału jest to, że się gniecie. Idealny do wnętrz w stylu rustykalnym.

Jedwab jest bardzo przyjemny w dotyku. Jest miękki, gładki i bardzo wytrzymały, ale i drogi, dlatego bardzo rzadko wybierany na poszewki do poduszek dekoracyjnych. Można spokojnie prać i suszyć mechanicznie.

Satyna to tak naprawdę rodzaj splotu z różnego rodzaju włókien. Jedna strona materiału jest śliska (może być niewygodna w użytkowaniu), natomiast druga matowa. Ma bardzo efektowny wygląd.

Aksamit jest bardzo przyjemny w dotyku i prezentuje się bardzo elegancko, ale utrzymanie go w idealnym stanie wymaga naszej pracy.

Wybierając materiał na poszewkę do poduszek dekoracyjnych, zwróćmy uwagę również na jego grubość. Te poduszki, które będą bardziej intensywnie używane, zdecydowanie powinny być z grubszego materiału.

Poduszki ozdobne – bawmy się kolorami.

Szara kanapa do idealne tło dla poduszek ozdobnych, ponieważ tak naprawdę pasują do niej prawie wszystkie kolory. Pamiętajmy jednak, aby poduszki pozostały w harmonii z resztą naszego salonu. Tak naprawdę istnieją trzy metody, którymi możesz się kierować.

Metoda dopełnienia (kolory uzupełniające) polega na zestawieniu ze sobą dwóch przeciwnych kolorów np. naszej szarej kanapy i żółtych poduszek. Aranżacja stanie się bardziej wyrazista i zdecydowanie ożywi pomieszczenie.

Metoda monochromatyzmu, która do wnętrza wprowadza równowagę i spokój to zestawienie ze sobą tego samego koloru w różnych odcieniach np. kanapa w kolorze jasnego szarego plus poduchy w kolorze ciemnej szarości.

Metoda pokrewieństwa (kolory analogiczne) jest pomiędzy, nie jest bardzo odważna jak metoda dopełnienia i nie do końca wprowadza monochromatyczny akcent. Wybieramy kolory, które są sobie bliskie, czyli na palecie barw leżą obok siebie.

KOSZYK 0