Jak zadbać o firany, zasłony, poduszki? - Pillovely
hello@pillovely.com
Artykuły
Posted in

Jak zadbać o firany, zasłony, poduszki?

Posted in

Firany, zasłony oraz poszewki na poduszki. Jak o nie dbać aby dłużej nam służyły?

Aby nasze firany prezentowały się dobrze przez lata, dobierzmy odpowiednie środki do ich prania.

Firany są szyte z delikatnych materiałów, takich jak woal czy koronka, zatem do prania najlepsze będą delikatne proszki oraz płyny przeznaczone do takich tkanin. Temperatura w jakiej powinniśmy prać nie powinna być wyższa niż 30 stopni, w przeciwnym razie nasze firanki mogą być sztywne i lekko się skurczą. Po upraniu firan najlepszym rozwiązaniem jest powieszenie ich na karniszu. Wilgotna tkanina pod wpływem własnego ciężaru rozprostuje się i ładnie ułoży. Jednak jeśli firany mocno się pogniotą, trzeba pamiętać, że nie powinny być prasowane w wysokiej temperaturze, ponieważ mogą się przypalić lub trwale przebarwić.

Przy zasłonach trzeba pamiętać, że źle dobrana metoda prania, temperatura czy środki piorące mogą uszkodzić strukturę materiału lub spowodować wyblaknięcie koloru. Podczas prania zasłon warto trzymać się kilku zasad:

  • Zawsze wybieraj najdelikatniejszy program – zasłony wystawione są często na działania ostrego słońca, co może osłabiać strukturę włókien,
  • Nie susz zasłon w suszarce – tak gorące powietrze nie będzie korzystne dla tkaniny – lepiej suszyć je rozwieszone lub rozłożone, tak by nie zbiegły się za bardzo oraz by woda mogła spokojnie z nich ściekać,
  • Nie należy odwirowywać zasłon, ponieważ zbyt szybkie obroty mogą spowodować rozerwanie materiału lub ich pogniecenie,
  • By uniknąć wyblaknięcia koloru, zasłony o intensywnych barwach trzeba prać ręcznie, 

Prasowanie zasłon to prosta sprawa podobnie jak z firanami, jednak nie należy prasować zasłon uszytych z tkanin zaciemniających, ponieważ są one pokryte różnymi warstwami, które źle reagują na gorące żelazko. W tej sytuacji najlepiej aby zasłony wyschły powieszone na karniszu.

A jak prać poszewki na poduszki?

Również musimy tutaj pamiętać o tym, aby nie używać zbyt wysokiej temperatury prania ponieważ materiał może się skurczyć a kolor wyblaknąć. Jeżeli nasza poszewka posiada przyszyte ozdoby, powinniśmy ją odwrócić na lewą stronę i wyprać w specjalnym woreczku do prania, aby mieć pewność że z ozdobą nic się nie stanie i nie uszkodzi naszej pralki. Zwróćmy uwagę na materiał z jakiego są poszewki, jeżeli jest to jedwab to zdecydowanie lepiej będzie wyprać ręcznie taką poszewkę.

KOSZYK 0